Короткий опис(реферат):
Порядок відчуження корпоративних прав (частки (її частини) учасника в статутному капіталі) в товаристві з обмеженою відповідальністю може визначатися законом, статутом або договором між учасниками (корпоративним договором). Учасник товариства, який має намір продати корпоративні права, зобов’язаний повідомити про це інших учасників і саме товариство. При цьому учасник товариства самостійно визначає ціну та інші умови продажу корпоративних прав, які мають бути однаковими як для учасників товариства, які бажають їх купити, так і для третіх осіб.
На відміну від товариства з обмеженою відповідальністю, у повних і командитних товариствах не виникає переважних прав на купівлю корпоративних прав.
Залежно від організаційно-правової форми господарського товариства у чинному законодавстві передбачено ряд обмежень, що спрямовані на недопущення відчуження корпоративних прав (частки в статутному (складеному) капіталі) третім особам з метою охорони і здійснення прав інших учасників та самого товариства, а саме: переважне право учасників товариства на придбання корпоративних прав (частки в статутному капіталі); згода інших учасників товариства /або самого товариства на відчуження корпоративних прав (частки у складеному капіталі) третім особам; відчуження частки (її частини) в статутному капіталі в тій частині, у якій її вже сплачено.
Неоднозначність нормативного, статутного й договірного регулювання вітчизняного законодавства зумовило як у правозастосовній діяльності і судовій практиці, так і в науковій літературі визначення трьох підходів до встановлення моменту набуття корпоративних прав за договором, а саме: 1) права і обов’язки учасника товариства виникають з моменту державної реєстрації змін до установчих документів; 2) моментом набуття корпоративних прав у товаристві є момент прийняття рішення про внесення змін до установчих документів на загальних зборах; 3) моментом виникнення корпоративних прав є момент укладення договору.
Доцільно закріпити в корпоративному законодавстві положення, що моментом набуття корпоративних прав слід вважати момент укладення договору купівлі-продажу. Крім того, необхідно закріпити положення, що змінюють процедуру відчуження корпоративних прав за договором. Адже товариство з обмеженою відповідальністю є юридичною особою, створеною шляхом об’єднання, насамперед майна, а не осіб, що вказує на необхідність звести до мінімуму можливість обмеження обігу корпоративних прав, які надаються товариством його учасникам. З урахуванням цього єдиною підставою для набуття корпоративних прав має бути договір, а внесення змін до статуту і державного реєстру – дії, спрямовані на підтвердження даного факту.